Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

Exc.mus ac Rev.mus D. Theophane Thannickunnel, O. Praem.

Thannickunnel
Birth: September 23, 1928

Death: November 18, 2016

House: St. Norbert Abbey, Jamtara

Most Rev. Theophane Thannickunnel, O. Praem. entered the Norbertine Order on December 8, 1954.  He was ordained a priest on August 15, 1959.  He was appointed Bishop of Jabalpur on March 1, 1976 and consecrated a bishop on March 31, 1977.

On May 16, 2001, he retired from his active episcopal ministry.  He was 88.

Bishop Theophane Thannickunnel was the third Bishop of Jabalpur and the first Indian Norbertine Bishop.

He was consecrated a bishop by Archbishop Eugene D'Souza of Nagpur and Bishop Joseph Pallikaparampil, the then Auxiliary Bishop of Palai.

The long tenure of Bishop Theophane was marked with the opening of new mission stations and parishes.

Some of the mission centres were opened in new places and others were erected by dividing existing mission stations and parishes.  This move of Bishop Theophane accelerated the missionary enthusiasm and all could witness an unprecedented growth of the diocese.

Jabalpur diocese had been fortunate to be under the stewardship of Bishop Theophane for over a period of 24 years.

Other Categories:
 People » Departed » Jamtara » November » 18