Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Rev.mus D. Benjamin Thomas Mackin, I. C. Dr., h. c., O. Praem.

Mackin
Birth: December 15, 1930

Death: December 20, 2005

House: St. Norbert Abbey

  • Born in Green Bay, 

  • Vestition 28 aug. 1950,

  • Solemn Profession28 aug. 1955, 

  • Ordained9 iun. 1956,

  • Abbot, elected 14 apr. 1982,

  • Abbacy blessed 7 iun. 1982,

  • Studied Canon Law and earned a doctorate in Rome, 

  • Alumnus of Collegio San Norberto, 

  • Deputy headmaster, 

  • Parish priest, 

  • College chaplain, 

  • Fourth Abbot of De Pere 1982-1994. 

  • Founded two dependent houses of the Abbey - in Albuquerque New Mexico, U.S.A. and in Jackson/Raymond, Mississippi, U.S.A., 

  • Second Definitor 1982-2000, 

  • Administrator of the Order, 

  • Chaired the General Chapter of 1994 in Untermarchtal due to the illness of Abbot General van de Ven, 

  • After the resignation of Abbot General van de Ven, chaired the Chapter of election in 1996 in Monte Cucco, Rome,

  • Member of the juridical commission of the Order,

  • Abbot emeritus 14 apr. 1994,

  • Jubilarius.

Other Categories:
 People » Departed » De Pere » December » 20