Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Ludolf Alois Zauner, O. Praem.

Zauner
Birth: Mai 17, 1900

Death: Juli 21, 1963

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  08. 10. 1921
  • Priesterweihe:  29. 06. 1926
  • Katechet an der Stiftsschule (1926-1929)
  • Kooperator in Haslach (1929-1938)
  • Kammeramtsadjunkt (1938-1939)
  • Forstinspektor (1939-1941)
  • Kooperator in Haag/Hausruck (1941-1944)
  • Pfarrer in Haag/Hausruck (1944)
  • Benefiziat in Neukirchen/Wald (1944-1945)
  • Pfarrer in Kopfing (1945)
  • Forstinspektor (1945-1951)
  • Zentraldirektor (1951-1963)
  • Subprior (1959-1963)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » Juli » 21