Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Laurenz Georg Schuster, O. Praem.

Schuster
Birth: Februar 16, 1894

Death: November 23, 1961

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung: 04. 09. 1913
  • Priesterweihe: 20. 10. 1917
  • Konventknabenpräfekt (1918-1919)
  • Kooperator in Haslach (1919-1923)
  • Archivar (1926-1961)
  • Professor am Stiftsuntergymnasium (1926-1929)
  • Lehrer an der Landwirtschaftsschule Waizenkirchen (1929-1932)
  • Religionslehrer in Wien und Wiener Neustadt (1932-1941)
  • Religionsprofessor in Wien (1945-1959)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » November » 23