Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Vinzenz Max Schmidt, O. Praem.

Schmidt
Birth: Mai 27, 1871

Death: Januar 01, 1947

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  30. 08. 1889
  • Priesterweihe:  27. 07. 1894
  • Katechet an der Stiftsschule (1894-1898)
  • Kooperator in St. Oswald (1898-1907)
  • Kooperator in Friedberg (1907-1917)
  • Pfarrer in Schwarzenberg (1917-1921)
  • Pfarrer in Ulrichsberg (1921-1924)
  • Pfarrer in Aigen (1924-1941)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » Januar » 1