Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Friedrich Johann Reischl, O. Praem.

Reischl
Birth: April 7, 1928

Death: November 3, 2003

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  30. 08. 1949
  • Priesterweihe:  07. 08. 1955
  • Kooperator in Aigen (1956-1961)
  • Kooperator in Haslach (1961-1962)
  • Archivar (1962-1982)
  • Novizenmeister (1967-1968)
  • Vic. subst. in St. Oswald (1968-1969)
  • Pfarrer in Aigen (1969-1970)
  • Benefiziat am Berg (1973-1982)
  • Pfarrer in Putzleinsdorf (1982-2003)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » November » 3