Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Raimund Anton Lengauer, O. Praem.

Lengauer
Birth: Februar 14, 1843

Death: Januar 13, 1901

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  17. 08. 1845
  • Priesterweihe:  25. 07. 1869
  • Sakristan (1869)
  • Kooperator in Kirchschlag (1870-1878)
  • Kooperator in Haslach (1878-1879)
  • Pfarrer in Haslach (1879-1885)
  • Kämmerer (1885-1901)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » Januar » 13