Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Cajetan Joseph Lang, O. Praem.

Lang
Birth: Mai 28, 1898

Death: Oktober 16, 1958

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  19. 04. 1919
  • Priesterweihe:  24. 06. 1923
  • Katechet an der Stiftsschule (1923-1924)
  • Kooperator in Drosendorf (1924-1926)
  • Kooperator in Friedberg (1926-1931)
  • Kooperator in Aigen (1931-1936)
  • Kooperator in Rohrbach (1936-1938)
  • Prior und Novizenmeister (1938-1946)
  • Pfarrer in Oberplan (1941-1945)
  • Provisor in Arnreit (1946)
  • Abt (1946-1958)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » Oktober » 16