Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Georg Joseph Huebauer, O. Praem.

Huebauer
Birth: März 8, 1846

Death: April 5, 1907

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  08. 09. 1867
  • Priesterweihe:  28. 07. 1872
  • Katechet an der Stiftsschule (1872-1873)
  • Kooperator in Friedberg (1873-1878)
  • Kooperator in Rohrbach (1878-1880)
  • Benefiziat in Rohrbach (1880)
  • Pfarrer in Oepping (1880-1888)
  • Pfarrer in Kirchschlag (1888-1892)
  • Gastmeister (1892-1907)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » April » 5