Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Gottfried Franz Fischer, O. Praem.

Fischer
Birth: September 7, 1892

Death: Dezember 23, 1968

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  04. 09. 1913
  • Priesterweihe:  20. 10. 1917
  • Auxiliar in Aigen (1918-1919)
  • Konventknabenpräfekt (1919-1921)
  • Kooperator in Haslach (1921-1922)
  • Kooperator in St. Oswald (1922-1924)
  • Präfekt der Winterschule (1924-1941)
  • Kooperator in Frankenburg (1941-1922)
  • Kooperator in Steyr (1942-1943)
  • Pfarrer in Ottnang (1943-1946)
  • Novizenmeister (1946-1948)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » Dezember » 23