Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Raphael Karl Cambefort, O. Praem.

Cambefort
Birth: April 13, 1830

Death: Januar 07, 1915

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  29. 09. 1850
  • Priesterweihe:  29. 07. 1855
  • Katechet an der Stiftsschule (1855-1858)
  • Kooperator in Haslach (1858-1863)
  • Kooperator in Aigen (1863-1871)
  • Benefiziat in Rohrbach (1871-1874)
  • Pfarrer in Oepping (1874-1876)
  • Kämmerer (1876-1885)
  • Pfarrer in Kirchschlag (1885-1888)
  • Pfarrer in Rohrbach (1888-1898)
  • Koadjutor in Cerhonitz (1899-1902)
  • Administrator in Cerhonitz (1902-1915)
  • Senior (1907)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » Januar » 7