Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Siegmund Joseph Auer, O. Praem.

Auer
Birth: März 17, 1889

Death: September 5, 1966

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  28. 08. 1909
  • Priesterweihe:  27. 07. 1913
  • Auxiliar in Aigen (1914-1917)
  • Kooperator in Kirchschlag (1917-1936)
  • Pfarrer in Kirchschlag (1936-1947)
  • Pfarrer in Senftenbach (1947-1960)
  • Krankenhausseelsorger in Haslach (1960-1961)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » September » 5