Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Alois Waldemar Arndt, O. Praem.

Arndt
Birth: Oktober 4, 1919

Death: April 24, 1991

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  23. 04. 1941
  • Priesterweihe:  15. 08. 1944
  • Abteisekretär (1946-1948)
  • Katechet in Schlägl (1948-1949)
  • Kooperator in Haslach (1949-1954)
  • Benefiziat in Götzendorf (1954-1960)
  • Pfarrer in Arnreit (1960-1968)
  • Pfarrer in Unter-Zeitlarn (1969-1974)
  • Pfarrer in Haag/Hauzenberg (1974-1985)
  • Pfarrer in Wissen (1985-1987)
  • Pfarrer in Haidmühle (1987-1990)
  • Pfarrer in Bischofsreuth (1988-1990)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » April » 24