Order of Premontre, Premonstratensians, Norbertines, and White Canons

R. D. Franz Joseph Aigner, O. Praem.

Aigner
Birth: April 4, 1867

Death: November 6, 1947

House: Abbatia Plagensis

  • Einkleidung:  31. 08. 1888
  • Priesterweihe:  30. 07. 1893
  • Katechet an der Stiftsschule (1893-1894)
  • Kooperator in Kirchschlag (1894-1898)
  • Kooperator in Ulrichsberg (1898-1915)
  • Pfarrer in Kirchschlag (1915-1936)
  • Pfarrer in Lagau (1936-1947)
Other Categories:
 People » Departed » Schlägl » November » 6